Blog

Zatrudnianie pracowników niepełnoprawnych. Czy warto? Tak, oto 3 najważniejsze powody.

12.05.2021

W Polsce jest stosunkowo mało niepełnosprawnych, którzy są aktywni zawodowo. Wynika to prawdopodobnie z obaw pracodawców przed zatrudnianiem takich osób. A czego dokładnie można się bać? Lista jest długa: że taki pracownik nie będzie wystarczająco wydajny, że trzeba przystosować dla niego stanowisko, że widoczna niepełnosprawność negatywnie wpłynie na jakość pracy w całym zespole. Z punktu widzenia osób niepełnosprawnych, rzeczywistość często jest jednak zupełnie inna. Wielu chce pracować tak samo, jak ludzie zdrowi, a choroby, choć ograniczają ciało, nie stanowią bariery w kwestii zapału do pracy i chęci rozwoju. Może warto więc spojrzeć na nich przychylniej? Oto 3 najważniejsze korzyści, wynikające z zatrudniania osób niepełnosprawnych

1. Nie tracisz czasu na wieczne poszukiwania pracownika  

Jeśli kiedykolwiek prowadziłeś rekrutację (a zakładamy, że niejednokrotnie), na pewno wiesz, co to znaczy, kiedy publikujesz ogłoszenie, na które nie odpowiada prawie nikt dopasowany do Twoich wymagań. Doskonale znasz także uczucie frustracji, kiedy odkładasz na bok obowiązki w oczekiwaniu na zbliżające się spotkanie rekrutacyjne, po czym zaproszony kandydat nie przychodzi - nawet nie zająknąwszy się wcześniej o zmianie planów. Bliskie jest Ci także poczucie obawy, że kiedy przyjmiesz już kogoś do pracy, ta osoba odejdzie po kilku miesiącach, a Ty od nowa będziesz musiał powtarzać cały proces rekrutacji - a zagrożenie nadmierną rotacją jest dziś bardzo realne, szczególnie w niektórych branżach. Zastanów się więc: czy gdybyś dał szansę pracownikom niepełnosprawnym, przynajmniej częściowo nie rozwiązałbyś tych problemów? Zatrudnianie niepełnosprawnych to sposób na pozyskanie lojalnych, zaangażowanych pracowników - bo takim osobom zależy przede wszystkim na rozwoju i stabilności, które z pewnością u Ciebie znajdą. 

2. Poprawa wizerunku firmy jako wrażliwego i wiarygodnego pracodawcy.

Znasz pojęcie Employer Brandingu? Tak określa się dbanie o wizerunek firmy jako pracodawcy. Właśnie teraz nadeszły bowiem czasy, kiedy musisz reklamować się nie tylko wśród konsumentów - Twoją grupą docelową są także potencjalni pracownicy. Zatrudnianie osób niepełnosprawnychmoże zaś znacząco poprawić Twą opinię na rynku pracy. Przyjmując do zespołu osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, zyskujesz status pracodawcy wrażliwego społecznie. Ostatecznie, jest to dla Ciebie także forma nieoczywistej promocji wśród obecnych i przyszłych klientów - bo dla wielu z nich, Twoja polityka jest świadectwem jakości Twej firmy. Zastanów się, ile razy ostatnio słyszałeś, jak osobiste poczynania przekreśliły czyjąś karierę albo pomogły jej się rozwinąć? Na pewno przypomnisz sobie przynajmniej jeden taki przypadek. Nie bądź więc tylko dobrym biznesmenem. Bądź także człowiekiem wrażliwym na innych. Dostrzegaj niepełnosprawnych i dawaj im szanse - a oni wzbudzą zaufanie Twych pracowników i klientów. 

3. Uzyskasz dodatkowe środki finansowe 

Jakie jeszcze mogą być korzyści z zatrudniania osób niepełnosprawnych? O ile poprzednie wartości były stosunkowo trudne do zmierzenia, ta ostatnia będzie dla Ciebie dosłownie zyskiem w czystej postaci. Być może słyszałeś kiedyś o możliwości uzyskania dofinansowania do wynagrodzeń z PFRON. Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych docenia pracodawców, którzy zatrudniają pracowników z orzeczeniem o niepełnosprawności, przyznając im comiesięczne dopłaty do wynagrodzeń tych osób. Może nawet zatrudniasz już niepełnosprawnych, ale nigdy nie zgłosiłeś tego faktu do PFRON, bo nie wiedziałeś o możliwości uzyskania dofinansowania?
Czas więc, by to zmienić!
Oto aktualne kwoty dofinansowań PFRON na 2021, zależne od stopnia niepełnosprawności pracownika: 

·        1950 zł – do wynagrodzenia pracownika o znacznym stopniu niepełnosprawności,

·        1200 zł – do wynagrodzenia pracownika o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,

·        450 zł – do wynagrodzenia pracownika o lekkim stopniu niepełnosprawności.

By otrzymać dofinansowanie, musisz spełnić postawione przez PFRON warunki. Jeśli w Twojej firmie jest co najmniej 25 etatów, poziom zatrudnienia niepełnosprawnych musi wynosić obecnie przynajmniej 6%. Ważne jest także dostosowanie stanowiska pracy do potrzeb takiego pracownika. Pamiętaj jednak, że nie zawsze jest to takie trudne - orzeczenie o niepełnosprawności może wiązać się z jakimś schorzeniem, niekoniecznie widocznym na zewnątrz (a więc taka osoba wcale nie musi poruszać się na wózku inwalidzkim). Zatrudnianie osób niepełnosprawnych to oczywiście długofalowy proces - ale niech Cię to nie zniechęca! Niewykluczone zresztą, że jeśli masz dużą firmę, kilku Twoich pracowników już posiada orzeczenie o niepełnosprawności, ale z jakichś powodów o tym nie wiesz. Nawet jednak, jeśli w Twoich szeregach na razie nie ma osób niepełnosprawnych, nie bój się rozpocząć rekrutacji ukierunkowanej właśnie na nich. W ten sposób, małymi krokami nie tylko przyczynisz się do poprawy jakości życia społecznego, ale sam będziesz czerpał z tego realne korzyści. 

Zainteresował Cię temat dofinansowań PFRON?
Zachęcamy do udziału w organizowanych przez nas szkoleniach: >
Szkolenia PFRON 2019
lub napisz na biuro@cracowconsulting.pl albo zadzwoń +48 (12) 35 91 591,
a chętnie odpowiemy na wszystkie pytania.

CZYTAJ DALEJ

KONTAKT

Cracow Consulting
ul. Składowa 3
30-002 Kraków
biuro@cracowconsulting.pl
Tel: +48 794 700 708
       +48 502 565 751
       +48 (12) 35 91 591